k lepším zítřkům

Jak na investiční kovy, rumy a alkohol

Jarek Kala — Říjen 2022

Mám rád investice všední i nevšední a tak se s vámi rádi podělím o jeden nezvyklý tip na investici. Protože nás samotné překvapilo, jaké zhodnocení jsem za pár let na celkem běžných rumech Diplomatico získal. Tak jsem se do toho pustil s Víťou ve větším. Totiž docela divokých 300% za 3 roky se mi nezdá špatné. A co vy, jaké máte zkušenosti?


Rumy vlastně patří mezi komodity. Tam kde je také ropa, plyn, pšenice, a třeba drahé kovy. Investice do komodit nejsou nic nového, možností je spousta. Se vzrůstající inflací se právě komodity zdají jako výhodná volba. Já bych však měl rád své investiční komodity někde po ruce, takže barel ropy nebo pytel pšenice nebude pro mě to pravé ořechové.

Drahé kovy

Ale nejdřív to co všichni známe. Zlato, stříbro a jiné drahé kovy s certifikátem. Tady je potřeba se trošku orientovat a počítat s drobnými specifiky.

Při nákupu malých slitků, což jsou cihličky zlata, podstupujete velký, tzv. bit offer spread. Tento Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou znamená, že pokud zlatou minci o váze trojské unce (31,1035 g) nakoupíte u prodejce například za 44.000 Kč, tak ji obratem u toho samého prodejce můžete odprodat třeba jen za 38.500 Kč. Tomuto rozdílu se nevyhnete, jen jej můžete snížit tím, že nakoupíte větší cihlu či minci, kterých se ale zase při prodeji budete hůře zbavovat.

Abych co nejvíce eliminoval tyto nevýhody, nakoupil jsem mince jak stříbrné, tak zlaté nejvíce o váze jedné trojské unce. Rozdíl nákupu a ceny je sice vyšší než u slitků ve stejné váze, ale teoreticky by mince mohla mít v budoucnu větší sběratelskou hodnotu.


Alkohol a zejména rum

To, co mě ale zaujalo v oblasti komodit snad ještě více, je možnost nakoupit investiční alkohol. Je pravdou, že sbírku rumů už si nějakou dobu skládám, a tak jsem k nim přihodil ještě pár investičních kousků, které mi mimo jiné dělají radost vystavené na poličce. Jejich cena rozhodně půjde nahoru a riziko, které podstupujete, je jen v tom, že se při nějaké párty jedna či dvě lahve otevřou?

Jak na investiční rumy

Některé lahve, které jsem nakoupil, mají po dvou letech více než dvojnásobnou hodnotu. Nakoupil jsem například Diplomatico Single Vintage z roku 2001, v roce 2019 za nějakých 8.000 Kč za láhev. Už v roce 2021 se ve specializovaných prodejnách dala sehnat za 22.000 Kč. A na podzim roku 2022 už je k nalezení na aukcích za lidových 25.000 Kč.

Nevšední investice mě opravdu baví. Už jsem i našel několik webů, kam chodím lovit nové kousky. Do lesklých mincí a krásných lahví jsem tak dnes už vložil asi 15 % portfolia.

Jak k investicím do komodit přistupujete vy?

Jarek Kala — Říjen 2022

A co dál?

Začínáme s vracečkou na úrazovku a příjdou další vychytávky.

VÝHODY V ČÍSLECH

Zkoumejte svět financí s námi bez nátlaku a závazků

Kalkulačky a tipy na Penězi připravujeme pro vás. Jsme kluci co se rádi učí novému. A to na co příjdem s vámi sdílíme. Jdete do toho s námi?
VAŠE ČASTÉ DOTAZY

DEJME SE DO TOHO

Bavme se o penězích

Vylepšíme vaše finance.

Získávejte tipy na investice a úspory, my vaší důvěry nezneužijeme.